weeks
0
0
days
0
0
hours
0
0
mins
0
0
secs
0
0

Until the entry deadline for the
Student Radio Awards 2014 supported by BBC Radio 1 and Global Radio
Featured Station: The Cat 1251
The Cat 1251

The University of Chester

Run by students on the Radio degree courses at the University of Chester's Warrington campus.

Read More

tweet this
Student Radio Awards Winners
Student Radio Awards Winners

Here's the ultimate list of student radio awards winners 2008....

(we're still updating it - so be patient...! - we've got audio where we can)

image

And also our special award for outstanding creativity - the Kevin Greening Creativity Award.

Kevin Greening Winners

 

Previous Winners of the Student Radio Awards

1996 - University of London Union, presented by Jo Whiley and Steve Lamacq

  • Best Station: SubCity, University of Glasgow
  • Best Music-based Presenter, Female: Vicky Andrews, Shout FM, Liverpool John Moores
  • Best Music-based Presenter, Male: Kevin Hughes, C4 Radio, Christchurch College, Canterbury
  • Best Presenter Speech-based: Dan Trelfer, Livewire 945, University of East Anglia
  • Best Factual Programming: Dan McEvoy, URN, University of Nottingham
  • Best Contemporary Music Programme: Helen Brown, Shout FM, Liverpool John Moores
  • Best Entertainment Feature: Paul Lewis, Dan Chambers, Mark Huckerby, Nick Ostler, URN, University of Nottingham
  • Innovation Award: URN, University of Nottingham

 

1997 - Oxford Brookes Students' Union, presented by Ed Byrne

  • Best Station: URF, University Radio Falmer, University of Sussex
  • Best Female Presenter: Alison Hulme, URF, University of Sussex
  • Best Male Presenter: Danny Garlick, URN, University of Nottingham
  • Best Speech Presenter: Michael Young, Kick FM, Nottingham Trent University
  • Best Factual Programme: Darren Webster - 'Boxing', Kick FM, Nottingham Trent University
  • Best Contemporary Music Show: Huw Owen, LSRFM, Leeds Universities
  • Best Entertainment Feature: We Should Get Out More, URN, University of Nottingham
  • Innovation Award: Kick FM, Nottingham Trent University

 

1998 - Vibe Bar, Truman Brewery Brick Lane, presented by Chris Moyles

  • Best Station: Storm FM, Manchester Universities
  • Best Female Presenter: Lorna Hethrington, URN, University of Nottingham
  • Best Male Presenter: Toby One, URN, University of Nottingham
  • Best Factual Programme: James Merritt, FCT FM, Farnborough College of Technology
  • Best Dance Show: Two-faced Collective, Kick FM, Nottingham Trent University
  • Best Entertainment Feature: Anthony Cooke, URN, University of Nottingham
  • On-air Branding: URF, University Radio Falmer, University of Sussex
  • Station Marketing Award: Demon FM, De Montfort University

 

1999 - The New Connaught Rooms, Covent Garden, presented by Chris Moyles

  • Best Station: Fusion 106, University of Glamorgan
  • Best Female Presenter: Marsha Shandur, Fresh Air FM, Edinburgh University
  • Best Male Presenter: James Gordon, Xpress FM, Cardiff University
  • Best Speech Based Programme: The But Funny, James Meyer, LSRFM, Leeds Universities
  • Best Specialist Music Programme: Yardbird Suite Live, Joby Waldman, Nicky Birch, Neil Commons, LSRFM, Leeds Universities
  • Best Entertainment Show: The T&C Driveby Show, Matt Arnold and Rowan Collinson, LSRFM, Leeds Universities
  • Station Marketing Award: Insanity, Royal Holloway University of London, Matt Deegan, Michael Thompson, Derek Szeto
  • LEE Best Newcomer: Neil Grayson, URN, University of Nottingham

 

2000 - The Brewery, Barbican, presented by Emma B

  • Best Newcomer: Matt Collins, BIRSt, Bournemouth University
  • Best Speech-based Programming (Factual): 'Misinterpreted', Claire Evans, BIRSt, Bournemouth University
  • Best Speech-based Programming (Non-factual): Charis Bacon and others, Fusion 106, University of Glamorgan
  • Best Marketing and Promotions: Insanity, Matt Deegan and Tom Shaw, Royal Holloway University of London
  • Best Specialist Music Programme: Paula Temple, Virtual Future Music, LSRFM, Leeds Universities
  • Best Show: 'The RaW Dance Selector', Dan Page, Pat Scullion, Simon Lamb, Tim Smith, Giorgios Seragos, RaW, University of Warwick
  • New Media Innovation: IC Radio, Imperial College London, Dave Edwards and Tom Gray
  • Best Male: Steve Harris, URN, University of Nottingham
  • Best Female: Catherine Nicholson, RaW, University of Warwick
  • Best Student Radio Station: RaW, University of Warwick

 

2001 - Alexandra Palace, London, presented by Emma B

  • New Media Innovation: URN, University of Nottingham
  • Best Marketing and Promotions: LSRFM, Leeds Universities
  • Best Speech Based Programming (Factual): Newslink - 'Nelson Mandela's Visit to Leeds', James Webster, Richard Jones, Kathryn Edwards, Matt Richards, Lee Scott, LSRFM, Leeds Universities
  • Best Speech Based Programming (Non-factual): All or Nothing, Richard Straffon, CUR, Cambridge University
  • Best Specialist Music Programme: Radio Jamaica, Duncan Whittaker, Marcel Dunn, Will Green, Mike Kellard, Alex Kinnear, Jonathon Millet, Greg Turner, LCR 1350am, Loughborough University
  • Best Show: The Lounge, Adam Leventhal and James Mountain, Fly FM, Nottingham Trent University
  • Best Newcomer: Nick Simon, Xpress Radio, Cardiff University
  • Best Male: Jamie Dunbar, Xpress Radio, Cardiff University
  • Best Female: Natasha Sims, insanity, Royal Holloway, University of London
  • Student Radio Station of the Year: Demon FM, De Montfort University

2002 - Goldsmiths College London, presented by Emma B

 

  • Best Station: GU2, Surrey University
  • Best Female Presenter: Vicki Blight, Xpress Radio, Cardiff University
  • Best Male Presenter: Ben Vane, URB, Bath University
  • Best Newcomer: Matthew Walters, URN, University of Nottingham
  • Best Speech Based Non-factual Programming: 'Brave Georgina', Tom Bennett, Matthew Friday, Erin Broodle, Ritchie Zealand, BIRSt, Bournemouth University
  • Best Speech Based Factual Programming: 'Mission Impossible', Various, IC Radio, Imperial College London
  • New Media Innovation: URN 1350, Simon Cross, Jamie Laundon, Mark Hills, Thom Bull, Simon Pack, University of Nottingham
  • Best Marketing and Promotions: Insanity 1287am, Richard Turley, Tom Shaw, Chris Suckling, Helen Picrades, Jennie Hammond, Adrianna Maniscato, Royal Holloway, University of London
  • Best Specialist Music Show: The Lounge, James Mountain and Adam Leventhal, Fly FM, Nottingham Trent University
  • Best Show: Priority, Matt Willis, Adam Brooks, Reena Gopaul, Gary Andrews, Neil Krajewski, Xpress Radio, Cardiff University

 

 

2003 - Canvas, Kings Cross, London, presented by Emma B

 

  • Speech Based Non-factual Programming: Lynda Bewley, StalkerCorker, BIRSt, Bournemouth University
  • Speech Based Factual Programming: Newslink, Emma Storey, Simon Owen, Fergus Bell, Nicola Conroy, Katherine Phillips, Ali Law, Lynda Hardy, James Taylor, LSRFM, Leeds Universities
  • Technical Innovation: Surge, Nicholas Humphrey, University of Southampton
  • Production Innovation: David Shipp, RaW, University of Warwick
  • Website of the Year: Bailrigg FM, Lancaster University
  • Off Air Branding and Promotions: LSRFM, Steve McConville, Dan Broom, Alice Greaves, Ruth Saxelby, Tom Wong, Leeds Universities
  • Newcomer of the Year: Mark Delamere, URN 1350, University of Nottingham
  • Best Female: Natalie Luurtsema, Altered Radio, University of Oxford
  • Best Male: Chris Carter, RaW, University of Warwickk
  • Best Specialist Music Programme: Future Innovation, Rick Dobson, Mark Towers and Adam Jones, Demon FM, De Montfort University
  • Best Entertainment Show: 'Lenton Boulevard', Wayne Widdowson, Tony Johnson, Ian Kennedy, Anna Johnson, Anna Cookson, Rachel Fletcher, URN 1350, University of Nottingham
  • Student Radio Station of the Year: RaW, University of Warwick

 

 

2004 - Shepherds Bush Pavillion, London, presented by Jo Whiley and Steve Lamacq

 

  • Best Station: Fresh Air, Edinburgh University
  • Best Male Presenter: Andy Scott, URN, University of Nottingham
  • Best Female Presenter: Sophie Price, Demon FM, De Montfort University
  • Best Specialist Music Programme: Street Beat, Demon FM, De Montfort University
  • Best News and Talk: Mock Critic, Utopia FM, Sunderland University
  • Best Comedy and Drama: Component Parts, URB, University of Bath
  • Best Entertainment Show: 'Mellon 'til Midnight', CUR 1350, Cambridge University
  • Best Newcomer: Simon Grout, URN, University of Nottingham
  • Technical Innovation: CUR1350, Cambridge University
  • Best Marketing: SubCity Radio, Glasgow University
  • Best Sports Broadcasting: LSR Saturday Sports Show, LSRFM, Leeds Universities
  • Best Station Sound: Bailrigg FM, Lancaster University

 

 

2005 - New Connaught Rooms, Covent Garden, London, presented by Jo Whiley and Colin Murray

 

  • Station of the Year: URY, University of York
  • Female Presenter of the Year: Minnie Stephenson, Fuse FM, Manchester University
  • Male Presenter of the Year: Greg James, Livewire 1350am, University of East Anglia
  • Best Entertainment Show: Chris and Tom, URN, University of Nottingham
  • Best Off-air Promotion and Branding: Oxide, Oxford Brookes University
  • Best Station Sound: Livewire 1350am, University of East Anglia
  • Technical Achievement: Queen's Radio, Belfast University
  • Best Comedy and Drama: Razzle Dazzle, LSRFM, Leeds Universities
  • Best Specialist Music Programme: Grind Your Mind, SubCity Radio, Glasgow University
  • Best News and Talk: Surge News, Surge, University of Southampton
  • Best Sports Broadcasting: Sport on Saturday, LSRFM, Leeds Universities
  • Newcomer of the Year: Nick Bevan, Surge, University of Southampton

 

 

2006 - New Connaught Rooms, Covent Garden, London, presented by Scott Mills and Jo Whiley

 

  • Station of the Year: URN, University of Nottingham
  • Female Presenter of the Year: Steve Doran, URN, University of Nottingham
  • Male Presenter of the Year: Andrew Jackson, Fuse FM, Manchester University
  • Best Interview: Jen Long, Xpress Radio, Cardiff University
  • Best Entertainment Show: The Nick and Mogs Show, Surge, University of Southampton
  • Best Marketing and Branding: 1449am URB, University of Bath
  • Best Live Event/OB: Election Results, URN, University of Nottingham
  • Technical Innovation: RaW 1251am, University of Warwick
  • Best Comedy and Drama: Fishing for Love on the Net, BIRSt, Bournemouth University
  • Best Specialist Music Programme: Philippa Treverton-Jones, URN, University of Nottingham
  • Best Journalistic Programming: Jo's Journey on Smoke Reports, Smoke Radio, University of Westminster
  • Newcomer of the Year: Mike Young, URN, University of Nottingham

 

 

2007 - New Connaught Rooms, Covent Garden, London, presented by Scott Mills and Edith Bowman

 

  • Station of the Year: CUR1350, University of Cambridge and Anglia Ruskin University
  • Female Presenter of the Year: Katherine Godfrey, CUR1350, University of Cambridge and Anglia Ruskin University
  • Male Presenter of the Year: Kenny Donohue, Bailrigg FM, Lancaster University
  • Best Specialist Music Programming: Departures, Lee Matthews, CSR 97.4FM, Canterbury Student Radio
  • Best Scripted Programming: Kiwk Lit Classix presents...Wuthering Heights, Jacqueline Curthoys, BIRSt, Bournemouth University
  • Best Journalistic Programming: Big 25, LSRFM, Leeds Universities
  • Best Entertainment Programming: The Big Chewsie, Ben Anderson, Matt Cooper, Paul Davis, Nick Gibson, Adam Wilbourn, RaW, University of Warwick
  • Best Technical Innovation: Mobile Broadcast System, Chris Cantwell, RaW, University of Warwick
  • Best Marketing and Branding: 1449am URB, University of Bath
  • Best Interview: Jack Penate, Gareth Ragg and Sarah Holmes, URN, University of Nottingham
  • Best Live Event/OB: Elections Night, URN, University of Nottingham
  • Student Radio Newcomer of the Year: Neil Kingston, LSRFM, Leeds Universities

 

2008 - IndigO2, O2, London, presented by Scott Mills and Fearne Cotton

 

  • Student Station of the Year: URN, University of Nottingham
  • Best Male: Mark Crossley, Fly FM, Nottingham Trent University
  • Best Female: Kate Cooper-Owen, LSRFM.com, Leeds Universities
  • Best Newcomer: Dan Roberts, Smoke Radio, University of Westminster
  • Best Technical Innovation: The All in One Box, URN, University of Nottingham
  • Best Specialist Programming: Eddy Elton, LCR 1350, Loughborough University
  • Best Marketing and Branding: Fly FM, Nottingham Trent University
  • Best Scripted Programming: Three Years in Heaven, Selina Williams, BIRSt
  • Best Interview: Greg Dyke - Rob Watts, URY, University of York
  • Best Journalistic Programming: URN News, URN, University of Nottingham
  • Best Live Event/OB: Elections Night 2008, URN, University of Nottingham
  • Best Entertainment Programming: The Afternoon Show with Gareth and Tom, URN, University of Nottingham
  • Kevin Greening Creativity Award: The Technical Difficulties, URY, University of York
  • Best Student Radio Chart Show: CUR1350 University of Cambridge and Anglia Ruskin University

 

 


 

rss feed
Student Radio Awards Winners News

Student Radio Awards 2012 winners entries are now online

Student Radio Awards 2012 winners entries are now online

Check out the winners (gold, silver and bronze) of 2012's Student Radio Awards.


Student Radio Awards Photos Are Up!

Student Radio Awards Photos Are Up!

You can relive the Student Radio Awards on Facebook, now...


Round Up of The Student Radio Awards 2012

Round Up of The Student Radio Awards 2012

On Thursday, the biggest event in the student radio calendar took place at the indigO2 in London, and you can see the full list of winners here...


And the nominations are...

And the nominations are...

The nominations are out! Here is the shortlist of nominees for the Student Radio Awards, announced last night at our eight regional nomination parties...


Purchase tickets for the Student Radio Awards 2012

Purchase tickets for the Student Radio Awards 2012

The Student Radio Association are excited to announce that tickets for next month's 2012 Student Radio Awards are now on sale.

Both students, and industry can purchase tickets by visiting: www.studentradioawards.co.uk/buy